Merivaara tooli restaureerimine

See armas painutatud terasjalgade ja vineeriga tooli restaureerimine tuli ette võtta, sest oli langenud kutsika ohvriks. Kuid koeraga kokkupõrkele eelneb selle tooli puhul põnev ajalugu. Alustangi siinkohal Soome disainiklassikaks kujunenud tooli sünniloo kirjeldamisega, millele järgneb restaureerimistööde kirjeldus.

Merivaara raudvoodid*

Juho Merivaara, Merivaara asutaja
Juho Merivaara*

Merivaara alustas tegevust 20. sajandi alguses koos sepaga Rikhard Polsa (1869 – 1944). Nad asusid tootma voodeid Helsingis Josafati kaljudel asuvas kuuris. Merivaara oli teinud õppereise nii Rootsi kui ka kogu Euroopasse ning USA-sse. Aastal 1901 asutasid nad ettevõtte Helsingin Uus Rautasänkytehdas (Uus Helsingi raudvooditehas) Polsa Sjöstedt, mille ainuomanikuks sai Merivaara 1908. aastal. 1910. aastal alustati meditsiinimööbli tootmisega ja valmisid esimesed operatsioonilauad.

Merivaara mööblitehas*

Ehkki Merivaara keskendus meditsiinimööblile, masinatele ja muudele tööstusseadmetele, kavandas ja valmistas ettevõte ka toole, töölaudu ja muud mööblit, mis muutusid klassikuteks. Toodetavad toolid ja lauad passisid kohvikutesse, kuid leidus ka koduse miljöö jaoks sobivamaid puhketoole ja baarikärusid. Nende kõigi ühiseks jooneks oli painutatud teras ja tihti ka painutatud vineer.

Tänu Milano trianaalil võidetud auhindadele 1950. aastatel kasvas huvi Soome disaini vastu ja Merivaara asus koostööle arhitektide ja disaineritega, kelle hulgas oli Olavi Kettunen (tuntud ka kui Ola ja Olof Kettunen). Enamik disainilahendusi toodeti aastatel 1950–1960 ja sel ajal kasutati kataloogides, reklaamides ja etikettidel lühendatud nime Merva.

J. Merivaara OY suleti 1967. aastal, kui see ühines Instrumentariumiga ja hiljem müüdi 2002. aastal.

Meistrimehed valmistavad voodeid. Vasakul näha raudvoodite raamid.*

Tool “Ulla”

“J. Merivaara” ja “O.Kettunen” märgid

“Ulla” sarja tooli ja pinki hakati tootma 1950-aastatel. Merva kataloogis (lk 6) kannavad tool ja pink vastavalt nimetust TU 706 ja TU 702. Tooli jalad valmistati torukujulisest terasest, mis emailiti mustaks või valgeks. Puidust istme ja seljatoe osa valmistati painutatud vineerist, mis vääristati mahagoni spooniga. Samuti kasutati puitosa värvimist, mille eriti kütkestavaks esindajaks on punased toolid. “J. Merivaara” tehase märk paigutati tooli alla terasest jalgadele ja disaineri märk “O. Kettunen” puidule. Kohtab ka variatsiooni, kus on “O. Kettunen” ja “Instrumentarium” märk paigutatud jalgadele. Teadaolevalt ei ole Olavi Kettunen rohkem mööbliesemeid disaininud.

Tooli restaureerimine

Ulla pink oli restaureerimise eel üsna tuhmunud ja tooli nurka oli kutsikas kasutanud närimiskannina. Juhtub.

Tooli restaureerimine ja koera hamba jälgede parandamine algas spooni asendamisega, sest närimise jälg oli üsna sügav. Täismõõdus õnnestus säilitada vaid üks spoonileht. Ülejäänud spoonikihid said vähemal või suuremal määral plommitud. Vineerplaadi siseosas sai kasutatud originaalitruult kasevineeri, järgides vineerikihistuste puidusüü suunda. Pealmine ja alumine väärispuidukiht sai plommitud punase puuga. Plomm ulatub augu kohas servast-servani: nii pole ristisuunalisi liitumiskohti ja paik paistab vähem silma.

Vana viimistlus sai puhastatud denatureeritud piirituse seguga, mille järel oligi pink šellakiga lakkimiseks valmis.

Esimene kiht šellakit

*Märgitud piltide kasutamiseks ja lõikude tõlkimiseks on andnud loa Jonas Forth. Allikas (09.04.2020)