Åtvidaberg kartoteegikapi restaureerimine

Åtvidaberg kartoteekkapi restaureerimine, enne/pärast

Kartoteegikapp on toodetutud 1960. aastatel Rootsis, Åtvidaberg mööblitehases. Kapi teevad eriliseks selle täielikult väljatõmmatavad puidust siinid.

Kartoteegikapi puudused

Enne restaureerimistöid kirjeldab kapi omanik oma kappi nii:

Palju kriimustusi ja 2 suuremat pinnakahjustust. Tundub ka, et on “hoolega” lakitud nii, et laki niresidki on mõnes kohas näha. Sahtlid võiksid käia sujuvamalt. Sahtlite põhjaks on keegi kunagi pannud ka laminaadi, mille võiks välja vahetada näiteks õhukese vineeri vastu. 

Seega vajas kapp vana laki eemaldamist. Parandamist vajasid veel sahtlite esipaneelide spoonikahjustused, 2. ja 3. sahtli muljutud alumised nurgad (vasakul) ja kapi külgedel olevad kruviaugud. Kruviaukude funktsioon jäigi arusaamatuks. Võib olla, et keegi oli kapi külge pannud kruvid, mida nagina kasutada.

Lisaks vajas kapi korpus liimimist ja alumine sokliliist plommimist. Samuti oli puudu kapi keskluku ülekandevarras ja sahtli alumisse ossa käivad kartoteegivarraste süsteem.

Kartoteegikapp enne restaureerimist

Kuidas kapp jälle ilusaks sai?

Esmalt liimisin kapi karkassi uuesti kokku. Seejärel sai asuda laki eemaldamise kallale. Viimane oli tõesti raske töö, sest lakk oli kõva ja paks. Värvieemalduskeemia sellest jagu ei saanud, seega tuli lakk eemaldada mehhaaniliselt.

Kapi omanikuga nõu pidades otsustasime, et me sahtli kartoteegipulkade süsteemi ei taasta. Seetõttu sai muude puiduplommimiste jooksul ka need avad täidetud ja spoonitud. Lõpuks puhastasin, poleerisin ja vahatasin originaalse lukusildi ja käepidemed.

Kapi keskluku taastamine

Kapi keskluku taastamine oli selle restaureerimistöö juures kõige suurem väljakutse. Üks metallirestauraator saatis mind teise juurde ja nii edasi. Keegi ei tahtnud või ei osanud teha. Lõpuks leidsin abi Facebooki grupist Restaureerimine ja taaskasutus, kus üks osav lukumeister oma abi pakkus. Ja mu suureks rõõmuks, ta tegi väga hea töö! Ta tegi lukule uue võtme ja ülekandevarda. Ma olen väga vaimustuses, et kapi omanik otsustas, nui-neljaks, et kesklukk tuleb taastada. Lisaks siinidele, on see on kapi üks erilisemaid osi.

Kesklukk kartoteegikapi tagaosas. Ülevalolev pulk/toru on uus.

Ja tulemus on siin!